Skip to main content

Faculty Honored as Outstanding Instructors for First Year Courses

Faculty Honored as Outstanding Instructors for First Year Courses

Four faculty members were named 2015 First Year Courses Outstanding Instructors during an awards ceremony February 18th, 2016. At the awards ceremony, Provost Vice acknowledged the dedication of all nominees and spoke about the important role that Student Success Seminars play in the retention of freshmen students.  To lay the groundwork for a successful future at the University, all EKU incoming freshmen are required to enroll in a Student Success Seminar. 

Each honoree was nominated by a first-year student in his/her Student Success Seminar for being an impactful, inspiring, student focused instructor during the fall 2015 semester. Nominations were solicited through EKU Students Today and the First Year Courses website. 

Instructors were nominated in the following categories:

College Specific Student Success Seminars

Jennifer Miller (ASO), Jennifer Wies (ASO), Jerome May (ASO), Judy Jenkins (ASO), Karin Sehmann (ASO), Katie Patton (HON), Krista Kimmel (BTO and winner), Kuangnan Chang (ASO), Linda Wray (HSO), Lynnette Noblitt (HON), Margaret Yoder (ASO), Michael Land (JSO), Natalie Webb (HSO), Patricia Alexander (BTO), Peggy McGuire (EDO), Raglena Salmans (HSO), Randi Polk (ASO), Suzanne Byrd (ASO)

GSD 101Z - Learning Communities

Allison Smock, Matt Schumacher,Steve Fohl (winner), Lakin Wooldridge

GSD 101

Brittany Bell, April Barnes, (winner), Dennis Hasty, Emily Emberton, Jaime Robersts, John Hearn, Kristy Hampton, Lensae VanHoose, Sandra Stevens, Sharon Lee, Sierrah Anderson, Stephanie Black.

GSD 101 - New Instructors

Amanda Ballou, Ashley Sweat (winner), Bart Blankenship, Christopher Blakely, Craig Chapman, Dorcia Rose, Jason Jordan, Jessica Watts, Kaitlin Kirkpatrick, Kate Johnson, Mayantha Perera, Patti Matthews, Tiffany Hampton, William Keaton

Outstanding Service

Becky Conneely

Congratulations to all of our 2015 nominees and winners!!

Front Row (Winners left to right):  Steve Fohl, Krista Kimmel, Ashley Sweat, Becky Conneely

Back Row (left to right): John Hearn (Director, FYC), Jennifer Miller, Craig Chapman, Allison Smock, Karin Sehmann, Christopher Blakely, Dr. Sara Zeigler (Dean, University Programs), Stephanie Black, Bart Blankenship, Sharon Lee, Tiffany Hampton, Dr. Rose Perrine (Associate Dean, University Programs), Dr. Jana Vice (University Provost), Amanda Ballou, William Keaton, Judy Jenkins, Jaime Roberts, Matt Schumacher, Jerome May, Mayantha Perera, Emily Emberton, Kaitlin Kirkpatrick, Jessica Watts.

Published on March 19, 2014

Open /*deleted href=#openmobile*/